Vårsolen är nog den bästa medicinen
Minnen som kommer upp på facebook är nog både bra och dåliga, men idag var det positivt.
2013 skrev jag såhär: Dagens spontana resa ! 15.30 beslutar jag & Camilla att åka till Jönköping på 20-års kalas..19.00 var det incheck och sen trevlig middag. Tack för idag. Albert var på kortis och innan fikat halv tre messar jag Milla och skämtar om att vi kanske skulle åka? Oftast hade vi såklart längre framförhållning men ibland hände det saker med korta beslut. Det var vårt sätt att ta vara på livet när vi kunde. Jag hoppas jag har kvar den egenskapen länge även om man tvekar ibland.
Tillbaka till minnesbiten, idag är nog en dag med bra minnen.
2015Det är nåt speciellt varje vår när man tar fram grillen och bränner rent. I kväll är det grillpremiär för 2015 ! Ha en bra dag !
2016 Gick ut på tomten och tittade på utsikten, njöt i solen… Sen kom idéer på nya projekt.. Grillen på plats, nya projekt=tänk mindre. Såklart levde jag i nån form av chock och ett liv som fortfarande gick i 130..Saknaden på riktigt kom lite senare på nåt vis. Ensamheten är nåt helt annat och kom när Albert gick bort..
2017 Fet tisdag ? Min dag ? Nej en dag för min ängel ❤ kram Nu var saknaden och sorgen fullständig men jag hade nog varit nere i källaren och vänt.
2018 Vad skall jag skriva idag ? Minus tolv ute så nån grill åker inte fram, har en skum känsla i kroppen (går som i en bomullsbubbla utan feber ?) jag har rätt högt tempo på jobbet så skallen är trött, ont i kropp o leder så antingen är det kylan eller så håller jag på att bli sjuk igen ?
Men ändå så skiner solen och jag har en ok känsla, Jag skall försöka fortsätta göra nåt nyttigt även i kväll. Jag ser fram emot att göra kul saker med människor jag tycker om de närmsta veckorna och nån kväll kanske jag tom går ned i garaget och fortsätter med Hondan och sen 308:an..
Ikväll skall jag lägga mig i baljan jag började bygga för två år sen och vem vet..
Nåt oväntat underbart kan hända..
Kram