En helg med lite mer av allt !đŸ„°

SÀg Ja om nÄn bjuder in, eller vÄga frÄga sjÀlv om du inte vill sitta ensam. Det kan bli kul.

Planen med helgen var en mysfredag i Karlskoga med Marie o Kajsa, sen oplanerat. I Torsdags kvĂ€ll messade Rog -Vad gör du pĂ„ Lördag? Är i Örebro o vi tĂ€nkte se pĂ„ hockey. Kul, Jag passerar pĂ„ vĂ€g hem sĂ„ jag kommer 👍.

Detta JA blev starten pĂ„ 48 ganska trevliga timmar 🙏.

Trevlig Fredagslunch (nĂ„n har en lunch innestĂ„ende oxĂ„ 😜) i Örebro och sen plocka upp Marie o Ă„ka mot VĂ€rmland. Glider ned mot Möcken och vi har egentligen ganska lĂ„ga förvĂ€ntningar pĂ„ stĂ€llet GrönfeldtsgĂ„rden. Men solen skiner, bra lĂ€ge o trevligt sĂ€llskap var ju det viktiga.

Vi börjar med kaffe och blir mottagna av en vÀldigt trevlig tjej som kommer med kaffe o hembakt. Vi fÄr tips om badplats.

Kajsa gör sitt 100:e bad för sĂ€songen grattis đŸ„‚. Vi andra tvĂ„ hejar pĂ„. Tillbaka mot city.

Efter bad sÄ tycker vi att det Àr dags för bubbel i loungen. Lagom avslappnade blir dusch, ombyte o mot middag.

Maten Ă€r pĂ„ mycket bra nivĂ„ och den fantastiska kvinnan servar oss pĂ„ bĂ€sta sĂ€tt. Inte överdrivet utan personligt och pĂ„ ett naturligt trevligt sĂ€tt đŸ„°.Jag hade En fantastiskt kvĂ€ll pĂ„ alla sĂ€tt med mĂ„nga samtal om allt livet ger och framförallt mĂ„nga skratt 🙏En fantastiskt vĂ€nskap đŸ„°

Lördag morgon börjar med denna utsikten frÄn skithuset.

Min ”lugna” lördag blev sen sĂ„hĂ€r. Promenad vid Möcken pĂ„ förmiddagen.

Fika pĂ„ Tant Grön i Vintrosa pĂ„ vĂ€g mot Öret, snabbfika pĂ„ Borgen sen mot Hockey, bira o burgare pĂ„ Pitchers. Efter det blev det match i Shuffleboard. Kul o vinna nĂ„t. Tack Lollo för kursen en halloweennattđŸ™â€ïž.

Vin pÄ Makeriet, snabbvisit med en Wirre pÄ Lasses 80+ middag, och sen drinkar o bira pÄ Saluhallen.

Det var en trött men glad gubbe som gick hem genom ett partyglatt Örebro. Det kĂ€nns lite konstigt att se köer till nattklubbar, höra musik frĂ„n liveband och se folk kramas igen Ă€ven om det Ă€r blandat. 😜

Innan hemfĂ€rd idag sĂ„ blev det fika och Vasaloppet hos Lasse o Maggan och dĂ„ fick jag veta att jag gick hem för tidigt😂missade đŸ’ƒđŸŒ.

Men jag sammanstÀller en fantastiskt helg sÄ hÀr. Om det blir kÀrnvapenkrig imorgon dÄ hann jag iallafall.

TvĂ„ stĂ€der, tvĂ„ hotel, tre restauranger, 6-7 barer, 15 vĂ€nner och ca 500 Ă„rs vĂ€nskap🙏

Och pĂ„ eftermiddag har jag varit vaktmĂ€stare o monterat belysning, kört lite lövsug, rĂ€fsat o sopat👍

VÄren Àr pÄ g

Kram o trevlig kvÀll

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka pÄ en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s